Słowo do Braci i Sióstr na Wielkanoc

Drodzy Bracia i Siostry, chcę przekazać Wam kilka słów odwagi i zachęty na ten czas, który przeżywamy. Związany on jest z epidemią koronawirusa, ale szczególnie z  Wielkim Tygodniem i wielką tajemnicą Wielkanocy, Paschy Pana i naszej Paschy w Nim i całego wielkiego Święta Zmartwychwstania trwającego pięćdziesiąt dni aż do Zesłania Ducha Świętego.

Wszyscy doświadczamy cierpienia i lęku, jakiegoś osamotnienia. Lęku szczególnie o zdrowie i życie najbliższych. Myślę, że jako studenci różnych kierunków medycznych szczególnie. Zupełnie inna sytuacja, inne studiowanie. Tyle czasu w domu z ojcem, matką i rodzeństwem. Dużo napięć. Bardzo dobrze, możemy zobaczyć naszą kruchość, niemoc kochania, nasz egoizm, wielkie lęki. Pan nas kocha właśnie takimi, bez udawania. Za takich z miłością umiera, nie za lepszych. Przybija wszystkie nasze grzechy do swego Krzyża. Jest ze wszystkimi cierpiącymi, chorymi, umierającymi, aby dać im życie i miłość. W to Triduum Paschalne Jezus chce zanurzyć Ciebie w swoją śmierć, abyś umarł dla śmierci i grzechu i w Nim miał dziś życie wieczne. Zapraszam Cię, abyś w te dni oddał szczerze w swym sercu całą swoją nędzę, grzechy, lęki, smutki, bezradność Panu, który Cię kocha. Wejdź w szczerą rozmowę z Jezusem. Oddaj mu całą swoją śmierć, a On daje Ci swoją, która pokonała całą Twoją niewolę. Jezus w tę Paschę chce Cię przeprowadzić z Twojej realnej śmierci do życia,  jakie On w pełni posiada. To nie jest jakaś tradycja, teatr, zwyczaj religijny, coś  co wydarzyło sie kiedyś i wspominamy. Zobacz, jak przez tę sytuację z koronawirusem Pan nas z tego ogołocił, abyśmy byli pochwyceni przez Niego, bez skupiania się na rzeczach drugorzędnych.

Dlatego proszę Cię. Mów do Jezusa, słuchaj Go w słowie. W tę Paschę, którą zaczynamy w czwartek wieczorem aż do Wigilii Paschalnej w Świętą Noc Zmartwychwstania, przeżywaj  to zbawcze wydarzenie przez internet z Watykanu, z Twojej  katedry lub z innego miejsca. Najważniejsze – uczestnicz, całym sercem oczekuj Pana i Jego zbawienia. Módl się, odpowiadaj, śpiewaj na głos z całą rodziną. Ładnie się ubierz, bo jesteś na liturgii z Panem w Jego Kościele. Zapalcie świece, biały obrus. Nie wstydź się zaprosić ojca, matkę, rodzeństwo. Odwagi, będą Ci później wdzięczni! Możesz w piątek, a nawet jeszcze w sobotę pościć. Przykładowo, możesz pić tylko napoje i soki, nie jedząc – zobaczysz ogromna pomoc w oczyszczeniu serca, aby spotkać Zmartwychwstałego. Oczywiście, gdy nie jesteś w stanie tak, to jedz mało, aby odczuwać głód.  To nie jest prawo, lecz miłość i rozeznanie. Wszystko z miłością. Pan już teraz, dziś zmartwychwstaje i obdarza Cię życiem. Najważniejsza liturgia, najważniejsza noc w Twojej historii i całego świata: Liturgia Paschy Pana przed nami. Wejdź w te dni i tę Noc z nadzieją, że Pan do Ciebie przyjdzie i da Ci pełne życie i radość.

Dobrej drogi do Paschy Bracia i Siostry. Za długo wam napisałem. Wybaczcie. Wiem, że razem się modlicie i podtrzymujecie relacje. Bardzo dobrze. Odwagi! Modlę sie za was. Tęsknię, kiedy sie zobaczymy twarzą w twarz. O to się módlmy. Jak potrzebujesz, śmiało zadzwoń. Pozdrawiamy Was wszyscy duszpasterze: ks. Paweł, s. Barbara, ks. Marek, ks. Wojciech i ks. Antoni. Życzymy Wam i Waszym Rodzinom pięknej i radosnej  Wielkanocy, pięknej Paschy w Panu.

Ks. Paweł Matyjaszewski